מחלת מקצוע ומיקרוטראומה

מחלת מקצוע ומיקרוטראומה

פגיעה בעבודה אינה רק תאונות עבודה, ישנן גם פגיעות המתפתחות עם הזמן ולא נובעות כתוצאה מאירוע חד ופתאומי. עובדים רבים סובלים ממחלות הנובעות מעבודתם אך אינם יודעים לשייך את המחלות מהם סובלים לעבודתם ולכן לא מודעים לעובדה שמגיע להם פיצוי עבור מחלות אלו. לדוגמא, אנשים העובדים בחשיפה לשמש וסובלים מנגעים של סרטן העור, אנשים העובדים עם חומרים כימיקלים נדיפים וסובלים כתוצאה מכך ממחלת הפרקינסון, אנשים העובדים בסביבה מאובקת ועשן וסובלים כתוצאה מכך ממחלת ריאות, אנשים העובדים עם שמנים ודלקים וסובלים כתוצאה מכך מאלרגיות ופריחה, רצפים הסובלים מבעיות ברכיים ולצערנו היריעה קצרה מלהכיל את כל הרשימה.

בתקנות הביטוח הלאומי מוגדרת רשימה של מחלות מקצוע. מחלת מקצוע הינה מחלה שהתפתחה עד להתהוות נזק, אשר העובד חלה בה בעקבות תנאי עבודתו אצל מעבידו או מטעמו.

מלבד רשימה סגורה של מחלות המוגדרות כמחלות מקצוע קיימים גם מצבים של מיקרוטראומה שהינה פרי יצירה של הפסיקה. מיקרוטראומה זהו בעצם רצף של “תאונות” זעירות, זהות במהותן, אשר במצטבר גורמות לנזק המהותי והבלתי הפיך. המדובר במקרים בהם נדרש עובד לבצע פעולות מסוימות באופן קבוע ודומה במשך תקופה ובמהלכה נוצר אצל אותו עובד, באיבר המופעל בגופו במסגרת אותה פעילות חוזרת, נזק כרוני המגיע כדי נכות רפואית. לדוגמא: פעולות של הקלדה מול מחשב במשך שעות רבות כל יום יכולות להיחשב כגורם למחלת שורש כף היד (CTS) או לחילופין צרידות אצל מורים המאמצים את קולם יתר על המידה.

כאמור, קיימים מגוון רב של מקרים בהם ניתן לקבוע כי אדם זכאי להכרה ע”י המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה גם כאשר לכאורה הוא לא עבר תאונה במובן הקלאסי של המילה. השלב הראשון והקריטי במקרים מסוג זה הוא להגיש תביעה למוסד לביטוח הלאומי שאכן יכיר בפגיעה כפגיעה בעבודה. רק לאחר ההכרה בפגיעה ניתן להגיש תביעה לקביעת אחוזי נכות.

קיימים מקרים רבים בהם הביטוח הלאומי דוחה את התביעה בטענה כי הפגיעה נוצרה כתוצאה מתהליך תחלואה טבעי ולא כתוצאה מעבודה ולכן חשוב להגיש את התביעה בצורה מקצועית ונכונה על מנת שלא להיקלע למצב בעייתי עד בלתי הפיך.

בנוסף, חשוב מאוד להגיש את התביעה עד שנה מיום אבחון הפגיעה או מיום התגלות המחלה, שכן לאחר מכן מבצע הביטוח הלאומי קיזוז בפיצוי בגין איחור בהגשת התביעה ולכן מומלץ להיוועץ עם עורכי דין המתעסקים ובקיאים בתחום זה מוקדם ככל הניתן.

מניסיוני אנשים רבים נוטים להתבלבל ולהתייאש מהבירוקרטיה הכרוכה בהליך ולכן לוותר על זכויותיהם או לחילופין לטפל לבד בצורה לא מספיק מקצועית ולא לקבל את כל הזכויות המגיעות להם. אני ממליצה לפנות לעו”ד בעל ניסיון רב בתחום על מנת שזה יבדוק את סיכויי התביעה, ייעץ וילווה את בני המשפחה לאורך התהליך כולו עד למימוש זכויותיה הרפואיות וקבלת הקצבה לה היא זכאית.

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

דילוג לתוכן