עו"ד אולניק לינוי - משרד עורכי דין לענייני ביטוח לאומי

על זכויות רפואיות בצבא

חיילים המשרתים בצה”ל זכאים לשירותי בריאות מקצועיים באמצעות חיל הרפואה. שירותי הבריאות של צה”ל פועלים מסביב לשעון 24/7, באמצעות מרכזים רפואיים, מרפאות בבסיסים השונים ובהתאם לצורך החייל יכול לקבל שירותי רפואה אזרחיים בכל הארץ. 

הזכות לקבלת טיפול רפואי

חיילים זכאים לקבל טיפול רפואי תוך 24 שעות בלבד – זו אחת מבין זכויות רפואיות החשובות ביותר שיש לחיילים וחשוב להדגיש כי מפקדים בצבא אינם רשאים לשנות, לדחות או לבטח תור של חייל למרפאה. המפקד רשאי לשנות, לדחות או לבטל את התור שנקבע לחייל במרפאה רק אם גורם רפואי מוסמך אישר לו את הבקשה.

כל חייל יכול לפנות למפקד הישיר שלו כדי לקבל הפניה למרפאה. המפקד חייב על פי פקודות צה”ל לאפשר לחייל לקבל טיפול מרופא תוך 24 שעות מרגע הפנייה של החייל למרפאה. על פי הפקודות רופא היחידה יכול להפנות את החייל למיון. יודגש כי הפניה למיון ניתנת רק על ידי רופא היחידה או על ידי מוקד ומרפאה מטעם צה”ל. 

רפואה דחופה

צה”ל מפעיל מערך שירותי רפואה דחופה, השירות ניתן בפריסה ארצית רחבה על ידי חברת “ביקורופא”, השירות הרפואי ניתן במרפאות המספקות מענה מקצועי לחיילים בסדיר, בקבע ובמילואים. החייל זכאי להגיע למרפאות המספקות שירותי רפואה דחופה כדי לקבל טיפול בבעיות רפואיות דחופות בלבד. בהתאם לצורך, הרופא יכין מרשם לחייל, את התרופה אפשר לקבל בסניף של סופרפארם הממוקם במרחק קצר מהמרפאה. 

חשוב לדעת כי שירותי הרפואה הדחופה אינם מהווים חלופה לטיפול המוצע במרפאה ביחידת של החייל. לאחר הטיפול הדחוף הניתן דרך שירותי הרפואה הדחופה המעקב אחר בריאות החייל יתבצע במרפאת היחידה שלו.

תרופות בחינם

חיילי צה”ל זכאים לסל תרופות אזרחי ללא כל עלות דרך קופות החולים. כדי לקבל את התרופה החייל יכול להגיע עם המרשם לבית מרקחת, עליו להציג חוגר. במצב שהמרשם כולל תרופה שלא נמצאת בסל הבריאות לחיילי צה”ל, החייל יכול לדרוש מהרופא מרשם לתרופה חלופית.

כמו כן, זכותו של החייל להתפנות מהיחידה באמצעות אמבולנס, בהתאם להנחיות והמלצות הרופא ביחידה, ללא עלות. אם החייל צריך לעבור ניתוח, למעט מקרים של ניתוחים קוסמטיים, הוא זכאי למימון מלא של עלות הניתוח, כל עוד רופא צבאי מומחה אישר את הניתוח.

זכויות רפואיות נוספות

לחיילים בצה”ל יש מגוון רחב של זכויות רפואיות וכדאי להכיר אותן. כך לדוגמה החיילים זכאים לקבל שירותי רפואת שיניים ראשוניים בחינם, טיפולי פיזיותרפיה, שירותי בריאות נפש באמצעות קב”ן היחידה, זוג משקפיים אחד במימון הצבא ועוד.

בנוסף, צה”ל מפעיל מערך גדול של מרפאות מומחים בכל הארץ, החיילים זכאים לקבל הפניה לרופא מומחה דרך רופא היחידה שלהם, יש מצבים בהם החייל יופנה לקבל טיפול רפואי במרפאות החוץ בבתי החולים.

חיילים הסובלים מרמיסת הזכויות הרפואיות שלהם מוזמנים לפנות לייעוץ ולייצוג משפטי באמצעות עורך דין צבאי. עורך דין מנוסה מכיר את מלוא הזכויות הרפאיות המגיעות לחיילים והוא יעשה הכל כדי לממש את הזכויות המגיעות לחייל שפנה אליו.

 

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

דילוג לתוכן