עו"ד אולניק לינוי - משרד עורכי דין לענייני ביטוח לאומי

נכות כללית

זכויות נכות כללית

קצבת נכות כללית הינה קצבה המשולמת לצורך הבטחת קיום מינימאלי למי שעקב בעיותיו הרפואיות נפגע כושר עבודתו. מטרת הקצבה היא לפצות את המבוטח על אובדן כושרו לתפקד ולא על עצם קיום הבעיות הרפואיות לכשעצמן. הקצבה מיועדת לאדם מגיל 18 ועד גיל פרישה, שהינו 67 לגברים ו-62 לנשים, אשר בפועל נפגע כושר עבודתו, קרי אין לו הכנסה בפועל מעבודה או שהכנסתו אינה עולה על 45% מהשכר הממוצע במשק (3,973 שח נכון לשנת 2013) או 60% מהשכר הממוצע במשק (5,297 ₪ נכון לשנת 2013) למי שמוגדר כ”נכה קשה” – מי שנקבעה לו נכות רפואית בשיעור של 70% לפחות או בשיעור של 40% לפחות על פי סעיף 33 או 91 ברשימת הליקויים.

לצורך קבלת קצבת הנכות על המבוטח לעמוד בשני תנאים מצטברים. הראשון הוא שיעור נכות רפואית והשני הוא דרגת אי כושר. בשלב הרפואי על המבוטח לעבור סף רפואי של 60% נכות לפחות או 40% לפחות כאשר בגין אחד הליקויים נקבעה נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות. על מי שמוגדרת כעקרת בית יש לעבור סף רפואי של 50% לפחות.

הנכות הרפואית הנה משוקללת ולא מצטברת והיא נקבעת על ידי רופא לפי חוק המוסד לביטוח לאומי ותקנותיו. רק אם עמד המבוטח בתנאי הראשון של שיעור נכות רפואית מתאים, יעבור לבדיקת אי כושר. מבוטח אשר שיעור נכותו המשוקללת אינו מגיע לסף זה, אינו עובר את מבחן הנכות הרפואית ולכן תדחה תביעתו לנכות כללית כבר בשלב זה.

בשלב אי הכושר נבדק אם עקב הליקויים הרפואיים המבוטח איבד את כושרו לעבוד לחלוטין או חלקית ולעקרת בית את כושרה לתפקד במשק הבית. ייתכן שמבוטח אשר עבר את הסף הרפואי, לא יזכה בגמלת נכות מאחר שלא איבד 50% מכושרו להשתכר ולכן לא עמד בתנאי המבחן השני.

נכון לשנת 2016 קצבה מלאה ליחיד הינה בשיערו של 2,342 ₪, לה מתווספת קצבה חודשית נוספת בהתאם לאחוזים הרפואיים שנעה בין 151 ₪ ל- 451 ₪.  קצבה חלקית נעה בין 1,405 ₪ ל-1,701 ₪ בהתאם לאחוזי אובדן הכושר.

על קצבת הנכות ניתן לקבל תוספת תלויים, במידה ואין למבוטח הכנסות נוספות שלא מעבודה, בשיעור של 50% עבור בת/בן זוג ו-40% עבור ילד עד גיל 18, כולל צבא, עד 2 ילדים.

בנוסף לקצבה עצמה, מי שזכאי לקצבה מלאה עשוי להיות זכאי להטבות נוספות מחברת “בזק”, מנהל מקרקעי ישראל, רשות המים, קופות חולים, משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, משרד התחבורה, והרשויות המקומיות.

המוסד לביטוח לאומי ידון בתביעה לקצבת נכות רק משחלפו 90 ימים מן היום בו איבד המבוטח את כושרו להשתכר והכנסתו צומצמה לסכומים המפורטים לעיל, אלא אם מדובר במבוטחים בעלי מוגבלויות קשות שייבדקו ב”מסלול הירוק”. מועד תחילת אי הכושר המוקדם האפשרי הוא 15 חודשים לפני הגשת התביעה.

יתכן והזכאות לקצבת נכות כללית תיקבע החל מהיום ה-31

לא ניתן לקבל עבור אותה תקופה קצבת נכות כללית וקצבת נכות מעבודה ו/או שאירים אלא רק את הקצבה הגבוהה שבניהם.

לקריאה אודות נכות ילדים -לחצו ילד נכה 
לקריאה אודות הוצאת תג נכה לנכים

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

דילוג לתוכן