עו"ד אולניק לינוי - משרד עורכי דין לענייני ביטוח לאומי

טרשת נפוצה סימפטומים

מה הם הסיפטומים של טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מהמחלות המורכבות והמאתגרות אשר קיימות כיום בעולם, כשמדובר במחלה שנובעת מתקיפה עצמית של המערכת החיסונית כלפי מערכת העצבים, ובכך מכניסה את כל הגוף לסחרור אשר מלווה בסימפטומים שמשנים כליל את אורח חייו של אדם. 

מנגד, חשיפה מוקדמת לאותם סימפטומים יכולה לא רק להקל נפשית על האדם אשר עתיד להתמודד איתם, אלא גם לחדד עבורם את החשיבות שבטיפול מוקדם כנגד המחלה עצמה, מכיוון שהטיפול התרופתי כיום כנגד טרשת נפוצה מאפשר להקל ולעכב את הופעת התסמינים, כאשר מדובר בעיכוב שמשפר פלאים את איכות החיים. 

בנוסף, מדובר בטיפול אשר באמצעות מימוש זכויות רפואיות ניתן לקבל מימון חלקי או מלא שלו מטעם משרד הבריאות ו/או המוסד לביטוח לאומי, כאשר מדובר בסכומים אשר עלולים להצטבר לכדי אלפי שקלים רבים, ולפיכך מהווים בבת עינו של כל חולה באשר הוא.  

מה אופיים של התסמינים במסגרת טרשת נפוצה

כמו כן, בטרם נצלול לאפיון התסמינים כשלעצמם, חשוב להסביר את אופיים הכללי, כאשר מדובר במחלה כאמור אשר תוקפת את מערכת העצבים ולפיכך נלוות בתסמיני תחושה רחבים, כאלו אשר מורגשים למעשה בכל עמוד השדרה והגפיים השונות.  

כמו כן, מדובר בתסמינים המגיעים בצורת התקפים, כאשר לא תמיד ניתן לחזות אותם, כמו גם כאלו אשר משתנים במידה רבה בין אדם לאדם, הן ברמת החומרה, הן ברמת התדירות, והן ברמת המיקום או סוג התסמינים

נמלולים ושריפות

בהמשך לכך, אחד התסמינים המוכרים והנפוצים ביותר בעבור טרשת נפוצה הם תחושת הירדמות של אזורים שלמים בגוף, כאשר שלבי הביניים בטרם מגיע האיבר להרדמה מלאה או נמלול שלם, היא שריפה או דגדוג ומגע לא מוסבר באותו מקום. 

כלומר, חולים רבים סובלים לעתים מתחושת דקירה, צריבה, דגדוג, שריפה, מגע, כמו גם תחושות הקשורות לטמפרטורה של אותו איבר, בין אם מדובר בהתקררות פתאומית ובין אם בחום עד כדי שריפה כשלעצמה. 

התהדקות חיצונית

בנוסף לכך, תסמין נוסף שרבים מחולי הטרשת הנפוצה חווים, כרוך במעין תחושה של חגורה בלתי נראית אשר מתהדקת על גבי גופם באזור בית החזה, כאשר לעתים גם מתקבלים דיווחים על תחושות כאלו בבטן התחתונה או באזור הצוואר. 

במסגרת אותו תסמין אשר קרוי גם ”חיבוק טרשת נפוצה”, מורגש מעין לחץ חיצוני אחיד בעוצמתו אך לא בפיזורו (כלומר ניתן להרגישו רק בצד אחד של הגוף), כאשר הלחץ מפריע או פוגע ביכולת של אדם לנשום או בנוחות לנוע במרחב.  

כמו כן, לעתים יש כאלו אשר חשים כאילו כפפה או נעל לוחצת במיוחד מונחת על כפות רגליהם / ידיהם, כאשר הלחץ למעשה נותר בעינו עד שהוא חולף מעצמו, כשכל התקף כזה כאמור יכול להיות קל, זריז ובאמצעות לחץ כהה, או ארוך ומלווה בתחושות חדות של דקירה. 

כאב על רקע פגיעה מיאלינית

כאב על רקע פגיעה מיאלינית 

זאת ועוד, כי לאור הפגיעה שנסובה למעטפת המיאלין, מרגישים מרבית מחולי טרשת נפוצה בכאבים ישירים שנלווים לאזורים כלליים בגוף, כלומר כאב כשלעצמו באופן ישיר ולא מוסבר. 

כחלק מאותם כאבים יש כאלו אשר חשים כאב מוגבר למגע כשלעצמו, כלומר בעת גירוי קל בגוף, או כתוצאה מנפילה שגרתית אשר מערכת העצבים מעבירה בעקבותיה חיווים חמורים יותר למוח, אשר מפורש לאחר מכן ככאב.  

פגיעה בקואורדינציה

זאת ועוד, כי חולי טרשת נפוצה מעידים לא פעם גם אודות הקושי שנלווה להם לנוע בקו ישר, כאשר בנוסף לחוסר היכולת להעביר פקודה חד משמעית לשרירים בעת ובעונה אחת, כפי שקורה כאשר הולכים ונעשה שימוש ב- 2 הרגליים, רבים גם סובלים מבעיות שיווי משקל, כאלו אשר נובעות מנוקשות שרירים, חולשה כללית, רעד או כאב ולבסוף  גם בעיות ראייה. 

פגיעה ראייתית

כאמור, טרשת נפוצה היא מחלה הפוגעת במערכת העצבים באמצעות המערכת החיסונית, כאשר כתוצאה מכך יכולתו של אדם לראות ולהבחין במרחב יורדת גם היא, כאשר מדובר במפגע שפוגע ביותר מ- 50% מחולי הטרשת הנפוצה, כמו גם פעמים רבות התסמין הראשון שמביא לכדי הבחנה כי החולה סובל מטרשת נפוצה מלכתחילה.  

כחלק מתסמיני הפגיעה הראייתית ניתן להצביע על ראייה כפולה של עצמים, תנועות לא רצוניות של העיניים, כמו גם דלקות שגורמות ליצירת שטחים מתים בעין עצמה, כמו גם פגיעה בהבחנה בין צבע אדום לירוק, וטשטוש כללי.

לסיכום – מימוש זכויות רפואיות כתנאי מפתח להתמודדות עם תסמיני טרשת נפוצה

כפי שניתן להבחין מן הכתוב לעיל, תסמיניה של טרשת נפוצה הם מורכבים ופוגעים במגוון היבטי חייו של אדם, כאשר חושיו מתקהים ופעולות שגרתיות הופכות למורכבות ולא מובנות מאליהן. 

לכן, על מנת להבטיח כי אדם יוכל לחיות לצד המחלה, חשוב לפעול ולהעזר בשירותיו של עורך דין למימוש זכויות רפואיות במלואן, כאשר ממצה החולה את זכויותיו על פי חוק אל מול הגורמים הרלוונטיים ומקבל טיפול תרופתי אשר משפר את אורח חייו בצורה חסרת תקדים.

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

דילוג לתוכן