עו"ד אולניק לינוי - משרד עורכי דין לענייני ביטוח לאומי

קצבת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי

קצבת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי

קצבת ילד נכה הינה קצבה המשולמת לצורך השתתפות בהוצאות הכספיות של משפחה המגדלת ומטפלת בילד נכה. המוסד לביטוח לאומי מכיר לכאורה בעומס הכבד הן הכלכלי והן המשפחתי הכרוך בגידול ילד מיוחד במשפחה ולכן מטרת הקצבה היא להקל על המשפחה ועל הילד בניהול אורך חיים תקין ככל שניתן על אף מגבלותיו של הילד ככל שיהיו.

הזכאות לקצבת ילד נכה מורכבת ממספר משתנים לרבות מצב רפואי, גיל ועוד.

קיימות שלוש קבוצות אוכלוסייה לעניין מבחני הזכאות של המוסד לביטוח לאומי:

  1. ילד הזקוק לטיפול רפואי מיוחד – ילדים העונים להגדרה זו אלו הם ילדים אשר עומדים בקריטריונים המופיעים בתקנות, כאשר הרשימה מתחלקת גם היא לשניים: רשימה אחת שדי בהיזקקות ו/או שימוש לשם קבלת הזכאות לקצבה כגון: שימוש בזונדה, דיאליזה וכדומה. ורשימה שנייה שבה יש צורך בצבירת שלושה פרמטרים לפחות במשך חצי שנה שקדמה לתביעה לשם קבלת הזכאות. בין הפרמטרים: פיזיותרפיה, ביקור במרפאת מומחים, שימוש בנוגדי פרכוסים ועוד. גיל הזכאות לקבוצת אוכלוסיה זו הינו 91 יום.
  2. ילד התלוי בעזרת הזולת – ילדים העונים להגדרה זו הם ילדים אשר כתוצאה ממחלתם ו/או ליקוייהם זקוקים לעזרת הזולת באופן החורג מהנורמה במידה ניכרת לפחות 90 ימים ברצף ו/או ילדים הזקוקים לעזרת הזולת ברוב או בכל שעות היום לפחות 90 ימים ברצף. גיל הזכאות לקבוצת אוכלוסייה זו הינו 3 שנים.
  3. ילד עם ליקוי מיוחד – ילדים העונים להגדרה זו הינם ילדים הסובלים מאחת מהמחלות ו/או הליקויים המופיעים ברשימה בחוק – זוהי רשימה סגורה. דוגמא – ילד הסובל מתסמונת דאון, ילד הסובל מירידה בשמיעה של לפחות 45 דציבלים בכל אוזן, עיכוב התפתחותי ועוד.

נכון לשנת 2017 גובה הקצבה לגמלת ילד נכה נע בשיעור בין 1,095 ש”ח בגין קצבה חלקית ועד לסכום של כ- 2,561 ש”ח בגין קצבה מלאה.

לסכום הקצבה יתכן ויתווסף סכום נוסף שהוא בעבור היזקקות לעזרת הזולת בביצוע פעולות היום-יום וכך תעלה הקצבה לסך של 4,487 ₪.

לצורך קבלת הקצבה יש להגיש תביעה בצירוף מסמכים רפואיים ולאחר מכן תזומן המשפחה להיבדק על ידי רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי בוועדה רפואית.

בנוסף לקצבה עצמה, מי שזכאי לקצבה מלאה עשוי להיות זכאי להטבות נוספות מהרשות המקומית, רשות המים, קופות חולים, משרד האוצר, משרד התחבורה, חברת חשמל.

קצבת ילד נכה משולמת מה-1 לחודש שבו הוגשה התביעה אך ניתן לקבל זכאות רטרואקטיבית כאשר קיימת חוות דעת מומחה לפיה תסמיני המחלה ממנה סובל הילד הופיעו לפני מועד זה. כמו כן, המוסד לביטוח לאומי רשאי לקבוע שקיימים תנאים מזכים לתשלום 12 חודשים טרם הגשת התביעה.

משפחה הזכאית לקצבת ילד נכה ייתכן וזכאית לקצבאות נוספות הקשורות למצבו הרפואי של ילדם.

מניסיוני אנשים רבים נוטים להתבלבל ולהתייאש מהבירוקרטיה הכרוכה בהליך ולכן לוותר על זכויותיהם או לחילופין לטפל לבד בצורה לא מספיק מקצועית ולא לקבל את כל הזכויות המגיעות להם. אני ממליצה לפנות לעו”ד בעל ניסיון רב בתחום על מנת שזה יבדוק את סיכויי התביעה, ייעץ וילווה את בני המשפחה לאורך התהליך כולו עד למימוש זכויותיה הרפואיות וקבלת הקצבה לה היא זכאית.

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

דילוג לתוכן