אי כושר עבודה

מהי דרגת אי כושר עבודה ולמה היא חשובה לקצבת הנכות שלכם?

מדינת ישראל מעניקה לאזרחיה אשר מחזיקים בלקות גופנית ו/או נפשית, בין אם שמקורה מולד או בין אם שנרכשה להם לאורך חייהם – פיצוי כלכלי בדמות קצבת נכות אשר מאפשרת להם להתמודד בצורה טובה יותר עם האתגרים שנלווים לנכות שכזו, כמו גם מגוון הטבות וסיוע שמאפשרים להם להשתלב טוב יותר בחברה, שוק התעסוקה, ולמעשה מקטינים דרמטית את משקלה של הנכות או השלכותיה.

מנגד, רבים הישראלים שאינם מודעים כלל לאופן בו ניתן לקבל את אותה קצבת נכות, כמו גם מהם מרכיביה השונים, כאשר לאור התהליך המורכב בו נוטה המוסד לביטוח לאומי לבצע את החישובים עבור התובעים – זכאים רבים אינם ממשים את זכויותיהם כלל.

זו גם הסיבה שבמאמר הקרוב נעסוק בעיקר בדרגת אי כושר, כמו גם נסביר מהו תפקידה בתהליך חישוב הנכות כשלעצמו.

תוכן עניינים

כיצד מקבלים קצבת נכות?

ראשית כל, על מנת להבין את גודל המשקל של דרגת אי כושר בעבור קצבת נכות, או יותר נכון את משקלה של שיעור דרגת אי כושר השתכרות כגורם העיקרי שקובע את גודל הפיצויים שנפסקים לטובת אדם שהוכר כנה או בעל נכות – יש לבחון את תהליך ההכרה באדם כבעל נכות מלכתחילה.

כלומר, כל אדם אשר מעוניין להגיש את תביעתו לקבלת קצבת נכות נדרש לבצע הכנות מקדימות לקראת התביעה עצמה. אותן הכנות הן למעשה איגוד ועריכת כלל המסמכים הרלוונטיים לתביעה עצמה, כמו גם כאלו אשר אמורים לשמש את התובע לאחר מכן בעודו מתנצח אל מול המוסדות השונים – ממשרד הבריאות ועד למוסד לביטוח לאומי על וועדותיו השונות.

כמו כן, החשיבות הרבה שבהכנת המסמכים הרלוונטיים בשום שכל היא שקשה משמעותית להוסיף מסמכים לתביעה לאחר שזו יצאה לדרך, כאשר לעתים בחינה חלקית או איסוף חלקי של מסמכי בדיקות עבר או מכתבי המלצה / מכתבי סיום מרופא – יכולה לגרום לכך שהתביעה שלכם תיבחן בחלקה בלבד, כאשר לאור זאת הפיצוי שאתם צפויים לקבל כתובעים צפוי להיות צנוע יותר אם בכלל.

מגישים תביעה לקבלת קצבת נכות? בדקו אם הנכם זכאים לתביעה במסלול מהיר!

בנוסף לכך, לעתים בשל נסיבות חריגות כמו מחלה קשה במיוחד או מצב כלכלי קשה המצריך סיוע מידי, ניתן לקבל הכרה מצד המוסד לביטוח לאומי כבעל זכאות לבחינת נכות במסלול המהיר.

אותה זכאות רלוונטית עבור המקרים הבאים: חולי ALS, בעלי נכות נפשית בשיעור של 50% ומעלה, בעלי מוגבלות שכלית בשיעור של 40% המוכרים על ידי המדינה או כל מי שעבר השתלת איבר בשנה הראשונה לאחר ההשתלה, בעלי חוסר תפקוד ב- 2 גפיים ו/או מרותקים לכיסא גלגלים ולבסוף – גם חולים במחלות קשות או זיהומיות.

המשמעות של אותה זכאות היא שעניינכם ייבדק במסגרת 30 ימים מרגע הבקשה, כתהליך שעלול וצפוי לארוך כפי 3 במידה ויתבצע במסלול הרגיל.

התכנסות הוועדה הרפואית

לאחר שהוגשה התביעה למוסד לביטוח לאומי, האחרון צפוי לזמן אתכם לבחינת וועדה רפואית מטעמו אשר תקבע לאור הרושם שתקבל את גובה אחוזי הנכות שלכם אם בכלל. כלומר, אותה וועדה למעשה תתכנס על מנת להעמיד את שיעור הנכות של התובע, כאשר לאור שיעור זה יקבע האם התובע בכלל זכאי לעבור הערכה נוספת – הערכת אי כושר אשר על פיה נקבע שיעור הפיצוי.

על מנת לעבור לבחינה הנוספת, זו שנעשית על ידי פקיד תביעות – הוועדה הרפואית מוכרחת לפסוק כי התובע מחזיק בשיעור נכות רפואית אשר הינו 60% או 40% כצבר ליקויים כאשר ליקוי אחד לפחות עומד על שיעור של 25%. יוצאות מן הכלל הן עקרות בית אשר זוכות להכרה גם אילו מדובר בשיעור של נכות רפואית של 50%.

כמו כן, יש לציין כי ישנן זכויות רבות אשר מגיעות לבעלי אחוזי נכות גם אילו אותם בעלים לא עמדו בסך הסכם שמאפשר קבלת קצבה – הן קבועה והן זמנית. ההטבות מאפשרות לדוגמה עבור בעלי

20% נכות קבועים לקבל סיוע בלימודים ושיקום מקצועי, כמו גם הכוונה למרכז תעסוקתי המותאם לבעלי מוגבלויות.

יתרה מכך, אילו הוועדה הרפואית החליטה כי התובע מחזיק ב- 40% נכות ומעלה, הוא זכאי להשתתף בתוכניות תמיכה נפשית עבור בעלי נכויות ומוגבלויות, כאשר במידה ומדובר במעלה מ- 40% נכות על רקע נפשי, ניתן לקבל אף מימון לפסיכיאטר מטעם משרד הבריאות.

בעבור בעלי אחוזי נכות העולים על 60% (ולכן כאלו המזכים גם בקצבת נכות) ניתן לקבל תו חניה לנכים, פטור ממס ממשיכה מקופות גמל, נקודות זיכוי ממס הכנה, הנחה בארנונה והנחות בתחבורה ציבורית.

מעבר לבחינה נוספת על ידי פקיד תביעות לקביעת דרגת אי כושר

לאחר מכן, כאשר גובשה ההחלטה הרלוונטית בעניינו של אדם אשר הגיש תביעה להכרה בו כבעל נכות, במידה וזו כאמור עמדה בתנאי הסף היא תגיע לבחינה נוספת על ידי פקיד תביעות.

תפקידו של אותו פקיד היא למעשה לבחון עד כמה הנכות שקיימת לאותו אדם, משפיעה או פוגעת (אם וכאשר) ביכולתו של אותו אדם להשתכר או לעבוד ולהתפרנס. כמו כן, במידה ומדובר בנכות זמנית או כזו שצפויה לחלוף בעתיד הקרוב ו/או הרחוק, רשאי פקיד התביעות להצמיד ולהתנות את קבלת הקצבה בהתאם לתוקף הנכות.

החלטות הפקיד נעות בין 60%, 65%, 74% ולבסוף 100%, כאשר מדובר ב- 5 מדרגות הכרה (שכן הראשונה היא באחוזים שנעים בין 0% – 59%) שלכל אחת מהן שיעור שונה המזכה את התובע/ת בפיצוי כספי אחר.

לכן, תכליתה ומטרתה של דרגת אי כושר היא במילים פשוטות לקבוע לאחר שהוכרתם כבעלי נכות עד כמה אותה נכות פוגעת בכם כלכלית, על מנת שמוסדות המדינה יידעו להתאים עבורכם את הפתרון הנכון וההולם ביותר למצבכם הרפואי והכלכלי כאחד.

ערעורים כחלק בלתי נפרד מקביעת גובה קצבת נכות

חשוב לציין ולהדגיש, שהן בעבור תהליך התביעה להכרה באדם כנכה (כלומר קביעת אחוזי הנכות שלו) והן בעבור תהליך הערכת דרגת אי כושר על ידי פקיד תביעות, ניתן להגיש ערר ולשנות את ההחלטה שנתקבלה.

אותם ערעורים אמנם עלולים וצפויים להתיש או להצריך מן התובע מאמץ ומשאבים, אך הינם כאלו אשר לחלוטין מצדיקים את העיסוק בהם, שכן מדובר בתביעה אשר יכולה לשנות דיני נפשות דרך הסיעו שניתן דרכה, כאשר לא רק בעל הנכות זוכה למרגוע וסיוע – אלא גם בני משפחתו כיוון שבעל הנכות משמעותית פחות תלוי בהם.

חשיבות ההסתייעות בנציג משפטי כחלק מהליכי התביעה

כמו שבטח כבר שמתם לב, תביעה מול מוסדות המדינה כדוגמת ביטוח לאומי או משרד הבריאות היא עניין מתיש ומעייף במיוחד, כאשר הררי הבירוקרטיה עלולים לייאש רבים אשר פשוט מוותרים במהלך תהליך מימוש הזכויות – ונאלצים להתמודד עם הקושי שבנכות לבדם.

לכן, חשוב להדגיש ולחדד כי ההמלצה המקצועית היא חד משמעית להיעזר בסיועם של נציגים משפטיים במהלך תביעה שכזו, שכן מדובר לא רק בצעד שצפוי לחסוך ממכם עיסוק ועבודה רבה, אלא גם כזה שצפוי לשפר דרמטית את הישגיכם כתוצאה מהתביעה עצמה.

הסיבה לכך היא שמדובר בנציגים משפטיים אשר מחזיקים בניסיון רב שנים אל מול מוסדות כדוגמת המוסד לביטוח לאומי ו/או משרד הבריאות, כאשר לאור זאת עולה בידם להכין אתכם טוב יותר לוועדות השונות, ולסייע לכם להנפיק את המסמכים הרלוונטיים, לאור היכרותם עם החידודים והתקנות שאותם מוסדות שמים עליהם דגש נרחב יותר.

תיקונים בחוק שמחזקים יציאת בעלי נכות לשוק התעסוקה

בהיבט אחר, בשנים האחרונות השכילה מדינת ישראל לעודד ולסייע לבעלי מוגבלויות אשר מבקשים לעבוד על אף היותם בעלי אחוזי נכות, כאשר חוקקו תקנות וחוקים אשר ביטלו את המנגנון אשר למעשה התנה את קבלת הקצבה רק בהיותו של בעל הנכות בעל הכנסה נמוכה או ללא הכנסה כלל.

לכן, כיום למעשה בעלי נכות אשר הוכרו כבעלי דרגת אי כושר גבוהה (קרי כאלו שאינם מסוגלים לעבוד) יכולים להשתלב בשוק התעסוקה מבלי שיצטרכו לעבור בחינה גופנית נוספת, כאשר רק אילו הכנסתם תעלה על שיעור קצבתם – קצבתם תקטן בשיעור זהה להכנסתם שגדלה.

דרגת אי כושר השתכרות – הגורם החשוב ביותר בשיעור קצבת הכנות שלכם

לסיכום, דרגת אי כושר היא הרכיב המשמעותי ביותר בעבור אדם המבקש לקבל הכרה בו כבעל נכות אשר מזכה אותו בקצבה או בסיוע כלכלי מטעם המדינה.

ככזו, מומלץ לבצע את כלל תהליך ההכרה בה בזהירות ותוך כדי השמת דגש על מגוון השלבים שקיימים במהלך הדרך, כמו גם להיעזר בנציג משפטי אשר ידאג לייעץ לכם וגם ללוות אתכם במידת הצורך – אל מול הוועדות השונות.

החשיבות שבביצוע התהליך בצורה נכונה אינה מסתכמת רק ביתרונות כמו קיצור התהליך או חיסכון במאמץ, כאשר מדובר בהיעזרות שיכולה למעשה לשדרג משמעותית את גובה הפיצוי שייפסק לטובתכם וכתוצאה מכך – לשפר דרמטית את איכות החיים שלכם.

יש לכם עוד שאלות בנוגע לדרגת אי כושר יציבה? אתם מוזמנים לדבר איתנו משרד עורכי דין אולנק לינוי מומחים בתחום מימוש זכויות רפואיות.