עו"ד אולניק לינוי - משרד עורכי דין לענייני ביטוח לאומי

דברים שלא ידעתם על תו נכה

מספר דברים שלא ידעתם אודות תג נכה

תו נכה, כתעודה המקנה לבעליה מספר הטבות וזכויות שלא קיימות לאזרח רגיל מן השורה, הוא מבין אותם נושאים שנדמה שיודעים עליהם הכל – כאשר לעתים רבות בדיקה מדוקדקת של האותיות הקטנות מגלה לנו היבטים חדשים ומרתקים אודות הנושא.

לכן, במאמר הקרוב נעסוק בעיקר במיתוסים ואגדות אורבניות שנוגעות לגבי תו נכה, כמו גם מה חשוב לדעת במקרה ואתם נמצאים בתהליך הנפקת תו – כדי להקל ולזרז עד כמה שניתן את ההליך.

מהו בכלל תו נכה?

בהמשך לכך, בטרם נציין את ההנחות המוטעות או החלקיות שקיימות בקשר לאותו נכס, חשוב להסביר בראש ובראשונה מהו אותו תו נכה ומה הן הזכויות שנלוות לו. כלומר, תו נכה הוא הכרה ממשלתית אשר מאפשרת לאזרחים המחזיקים בו לקבל זכויות והטבות משמעותיות שלא קיימות לטובת הציבור הרחב.

במסגרת אותן הטבות ניתן למנות כמובן את היכולת לחנות בחינם במרחבים ציבוריים אשר הדרך היחידה להיכנס אליהם היא בתשלום כדוגמת נתב”ג, כמו גם חנייה חינמית במרחבים ציבוריים בכל הארץ (כחול לבן), כמו גם לנהוג בנתיבי תחבורה ציבורית, כאשר מדובר בזכויות שמאפשרות להימלט מאימת גודש החנייה בגוש דן ולחסוך זמן רב.

יש הרבה יותר מרק סוג אחד של תג נכה

בנוסף לכך, בניגוד למה שמרבית הציבור חושב כיום, ישנם לא פחות מ- 4 סוגים שונים של תג נכה, החל מן התג הרגיל עם המשולש הירוק שכולם מכירים, דרך תג ייעודי עבור נכים עם כיסא גלגלים – תג בצירוף מלבן כחול, כמו גם 2 תגים נוספים עבור משרד הביטחון אשר בהתאמה מיועדים לנכים כלליים ונכי כיסא גלגלים המעוטרים בצירוף כלנית.

ההבדל העיקרי בין סוגי התגים אינו קרדינלי, כאשר חוק חניה לנכים לא עושה איפה ואיפה בין הנכים על דרגת נכותם השונה או מקור הכרתם, מנגד – קיים הבדל בין תגי נכה הכוללים סימון כיסא גלגלים (מלבן כחול), כאשר רק לאותם רכבים מותר לנהוג בנתיב תחבורה ציבורית במידה והנכה נוכח ברכב באותו הזמן.

חניה

נושא החנייה הוא ככל הנראה הנושא המשמעותי ביותר בהקשרם של תגי נכים, כאשר הנחיות החניה רחבות במיוחד עד כדי כך כי ישנם אפילו נכים שאינם מודעים לאשר הם זכאים לו על פי חוק.

לדוגמה, במסגרת ההטבות שקיימות לבעלי אותו תג נכה, נקבע כי פרט כמובן ליכולת לחנות בחינם ברחבי ערים ו/או במקומות הדורשים בשל כך תשלום (בית חולים / נתב”ג ועוד), כיום קיימת חובה על כל מבנה חדש שמוקם להכיל חניות ייעודיות עבור נכים, על מנת שאילו יגור בעתיד נכה במתחם הוא יוכל לחנות בקלות ובבטחה.

בנוסף, לנכים אשר הוכרו כזכאים לקבלת התג קיימת הזכאות לסימון חנייה פרטית בסמוך לבית מגוריהם, אשר תסומן עם תמרור המצהיר כי זוהי חנייתם הפרטית על פי מספר הרכב בו הם עושים שימוש, כאשר אותה הזכות בדיוק קיימת גם לטובת נכים המבקשים לסמן את חנייתם במשרד.

הנחות מובנות

כמו כן, כחלק מההטבות הכלכליות שמוצעות למחזיקים בתג, ניתן להצביע על פטור מאגרת רישוי כאשר על נכים לשלם אך ורק 27 ש”ח בעבורה (כמו גם לדרוש החזר רטרואקטיבי בגין תשלומי עבר), בנוסף גם לתדלוק במחיר של שירות עצמי כדרך קבע, ואף להנות מתחבורה ציבורית בהנחה מובנית של 33% מהתעריף.

ניתן לרשום 2 רכבים שונים במסגרת תג נכה

כמו כן, עוד עובדה שרבים אינם מודעים לה בהקשרו של תג הסיוע לנכים, היא כי לבעל תג קיימת הזכות לרשום 2 רכבים שונים תחת התג שלו, אילו הם משמשים להסעתו בשגרה.

כלומר, כך מתאפשר למשק בית אשר מי מבין דייריו הינו נכה – לפרוס את נטל ההתמודדות בין 2 רכבים שונים ובכך לא לסנדל רכב קבוע אחד ובהתאם את בעליו לטובת הטיפול או השינוע של בעל המוגבלות.

לסיכום – תג נכה הוא נושא שחשובה הכרתו העמוקה כדי להבטיח מימוש זכויות מלא

כפי שאפשר להבחין מן הכתוב לעיל, הנפקת התג מאפשרת לנכים להנות מסל זכויות רחב ועשיר אשר משנה משמעותית את חייהם ומקנה להם זכויות שנועדו להקל ולאפשר להם לחיות חיים מלאים תוך כדי הקטנת נטל המוגבלות עד כמה שניתן.

כמו כן, מדובר בתחום אשר רבים אינם מודעים לכל אשר הוא טומן בחובו, כאשר לאור זאת מומלצת הכרת עומק כירורגית של כל הזכויות אשר תג נכה טומן בחובו, כדי להבטיח שיהיה ניתן להקל על בעל המוגבלות עד כמה שרק אפשר.

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

דילוג לתוכן