עו"ד אולניק לינוי - משרד עורכי דין לענייני ביטוח לאומי

כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה?

כל מה שצריך לדעת עבור תו נכה

תו נכה הוא תג חניה לנכה שמוענק לזכאים לו מטעם משרד הרישוי, שמעניק את התווים כדי להקל על אזרחים בעלי מגבלת ניידות שנסובה כתוצאה מגורמים רפואיים. זאת בשונה מתעודת הנכה, שמהווה עדות להחזקת התובע באחוזי נכות בלבד, כפי שנקבעו לו על ידי ועדות המוסד לביטוח לאומי, ומאפשרת קבלת מגוון הטבות מהמדינה כמו למשל הנחות בתחבורה ציבורית, פטור מתור במקומות מסוימים ועוד.

כמו כן, יש לציין שתעודת נכה אינה מזכה את בעליה אוטומטית בתג נכה, ועדיין לתובע קיים הצורך לפתוח בתהליך הנפקת תג נכה באופן נפרד באמצעות משרד הרישוי. תג חניה לנכה מאפשר לבעליו לחנות במקומות השמורים לנכים בלבד, כמו גם לחנות ללא תשלום במקומות ציבוריים ולעתים אף במקומות שבהם החניה אסורה לחלוטין. דוגמאות למקרים כאלו למשל אפשר למצוא במצבים בהם חניית הנכים מלאה או כאשר חניה במקום אסור אינה מסכנת הולכי רגל ומאפשרת להם מעבר בטוח ורחב דיו לעגלות ילדים או מעבר כיסא גלגלים. בנוסף, את תג הנכה חובה להצמיד לשמשת הרכב.

תוכן עניינים

מי זכאי לקבל תו נכה?

ישנם שני סוגים של תובעים אשר זכאים להנפקת תו נכה:

  • אדם בעל ליקוי ראייה או עיוור
  • אדם שהוגדר על ידי רופא כמוגבל ברגליו ונזקק לרכב כדי להתנייד; אדם שנקבע כי זקוק לכיסא גלגלים כדי להתנייד; אדם בעל דרגת אחוזי נכות של 60% לכל הפחות שהתניידות ממקום למקום ללא רכב יכולה לגרום להרעה במצבו הבריאותי.

חשוב לדעת שלא כל דרגת אחוזי נכות בשיעור גבוה מ – 60% מקנה אוטומטית זכאות לתו נכה, שכן הזכאות מוענקת רק לנוכח ליקויים ספציפיים שפוגעים ביכולת התנועה ושהצטברותם יחדיו מגיע לסך של 60% נכות.

חלק מהמקרים הכלולים תחת הגדרה זו הינם: מחלות לב שגורמות לחוסר יכולת ללכת עקב המאמץ שבהליכה, ליקויי נשימה שמקורם במאמץ מהליכה, פגיעות במערכת השלד התחתון המגבילות את יכולת התנועה כמו למשל הגבלת תנועה בעמוד השדרה או מפרקי הירכיים, מחלות ופגיעות נוירולוגיות שמקשות על הנעת הגפיים התחתונות ופעילות השרירים בהן ועוד.

סוגי תו נכה

ישנם 3 סוגי תגי נכה:

  • תג כחול עם כיסא גלגלים – מיועד עבור נכים שמסתייעים בכיסא גלגלים ו/או ברכב כתחליף ניידות בשל חוסר תפקוד ברגליים.
  • תג משולש בצבע ירוק – מיועד עבור בעלי מוגבלות שלא מסתייעים בכיסא גלגלים.
  • תג משולב של שני התגים האחרים עם כלנית – מיועד עבור נכי צה"ל וכוחות הביטחון.

איך מוציאים תו נכה?

כדי להוציא תו נכה יש צורך להגיש בקשה באתר של משרד הרישוי, אין צורך להגיע פיזית למקום. בנוסף לבקשה על התובע לצרף:

  •  צילום של תעודת הזהות וספח
  • מכתב אישי המכיל את מספרי הרכב עבורם מבקשים את התו (ניתן לבקש על עד שני כלי רכב לכל היותר)
  • צילום של רישיון הרכב
  • מסמכים רפואיים המעידים על המצב הרפואי של מבקש הבקשה – למשל פרוטוקול הועדה הרפואית של הביטוח הלאומי שמעיד על נכות בשיעור של 60% ומעלה או מסמכים אחרים שמעידים על מצבים הכרוכים במוגבלות בתנועה.

בדרך כלל, משך זמן הטיפול בבקשה יהיה מספר שבועות ובמידה והבקשה מאושרת תו החנייה יישלח בדואר. אם הוחלט לדחות את הבקשה, ניתן להגיש ערעור עד 90 יום מיום קבלת הודעת הדחייה.

בנוסף, ניתן לקבל תו נכה זמני או תו נכה לצמיתות, וסוג התו יהיה בדרך כלל בהתאם למצב הרפואי של מגיש הבקשה ומשך הזמן בו הוא יכולתו להתנייד מוגבלת. ובכל זאת, חשוב לדעת שגם אם תוקף התו נגמר ניתן להגיש בקשה מחדש כדי לחדש אותו.

מלבד תו חנייה לנכה משרד הרישוי מאפשר לבעלי תג חניה לנכה לקבל אזור חניה מוקצה עבורם במרחק של עד 200 מטרים מביתם, כדי למנוע מצב בו אדם שמוגבל תנועתית לא יוכל לחנות בסמוך לביתו.

לכן, אילו הינכם או מי מבין קרוביכם עומדים בקריטריונים של משרד התחבורה, צרו עימנו קשר בהקדם כדי שנוכל לסייע גם לכם לקבל את המעטפת הרפואית שמגיעה לכם על פי חוק, ולהנות מכל מה שתג נכה יודע להציע.

מימוש זכויות רפואיות

מימוש זכויות רפואיות

רק עם המומחים בתחום

סובלים מבעיה רפואית? מיואשים מהביטוח הלאומי?!
סובלים מבעיה רפואית?
מיואשים מהביטוח הלאומי?!

מלאו פרטים ואנו נדאג לשאר - ללא התחייבות

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

דילוג לתוכן