עו"ד אולניק לינוי - משרד עורכי דין לענייני ביטוח לאומי

פטור ממס הכנסה לבעלי נכות

חשוב שכל אחד ידע את הזכויות והחובות שלו בכל הנוגע למס. רבים אינם מודעים למה שמגיע להם על פי חוק ומנהלים לא נכון את נטל המס.

מי זכאי לפטור ממס הכנסה?

בעלי אחוזי נכות יכולים להיות זכאים להקלות ועד פטור ממיסים. כך למשל, לפי סעיף 9 לפקודת מס הכנה יש פטור ממס לעיוורים ונכים 100%. נכון לשנת המס 2020 מדובר על נכות שנקבעה לתקופה של שנה או יותר ולסכום עד להכנסה של 618,000 שקלים חדשים (נכון לשנת המס 2020). גם מי שנקבעה לו נכות רפואית בשיעור של לפחות 90% לפי חישוב מיוחד עשוי להיות זכאי לפטור ממס הכנסה, אבל יש לקחת בחשבון שמדובר בפטור שניתן עד לתקרות שנקבעות בכל שנת מס חדשה להכנסות מיגיעה אישית ולהכנסות שאינן מיגיעה אישית. במצבים של זכאות לפטור החלה בשנים שקדמו לשנת המס הנוכחית קיימת אפשרות להגיש בקשה לקבלת החזרי מס בצורה רטרואקטיבית עד 6 שנים מיום הגשתה של הבקשה. בין הפרמטרים לזכאים לפטור ממס הם מי שדרגת הנכות שלו היא שיעור של 100% על ליקוי אחד או שיעור של לפחות 90% בשל כמה ליקויים והנכות אליה מתייחסים נקבעה על פי אחד מהחוקים הללו: חוק הנכים הרלוונטי לנכי צה”ל, חוק נכי המלחמה בנאצים, חוק נכי רדיפות הנאצים שאלה הם למעשה ניצולי שואה המקבלים תגמול ממשרד האוצר וחוק התגמולים לנפגעים בפעולות האיבה. כמו כן, הנכות יכולה להיקבע על פי החוק הרלוונטי לנפגעי גזזת או חוק הביטוח הלאומי המתייחס לנכות בעקבות פגיעה בעבודה, נכות כללית, ילד נכה או פגיעה במהלך התנדבות. אבל לפטור ממס זכאים גם בעלי תעודת עיוור או לקוי ראייה. חשוב לדעת שגם במידה ונכה שזכאי לפטור נפטר אך טרם קיבל את מלוא החזר המס לו היה זכאי, הרי שהיורשים שלו זכאים לקבל את החזר המס בשמו אך החזרי המס חלים על הכנסות המנוח שהתקבלו במהלך חייו בלבד. חשוב להגיש בקשה מסודרת למימוש הזכות.

זה בכל הנוגע לפטור ממס הכנסה, אבל יש גם הקלות במס שנקבע לפי אחוזי נכות. כך למשל, מי שנקבעו לו 75% נכות ומעלה, יהיה זכאי להקלות מס בקופות גמל בלבד. חישוב אחוזי הנכות נעשה בשקלול במחשבון לחישוב אחוזי הנכות באתר המוסד לביטוח לאומי.

איך מגישים בקשה לקבלת פטור ממס הכנסה?

 תהליך הגשת הבקשה על מנת לבחון אפשרות לקבל פטור מלא או חלקי ממס הכנסה כולל הגשת טופס בקשה לקביעת אחוזי נכות (טופס 169 א’ של מס הכנסה) בו יש לפרט את כלל הליקויים לגביהם מגיש הבקשה מבקש בדיקה על ידי הועדה, יש לציין מי קבע את אחוזי הנכות (כלומר במסגרת איזה חוק) ולצרף מסמכים כמו טופס 189 המהווה כתב ויתור על סודיות רפואית, קבלה על תשלום הוצאות המוסד לביטוח לאומי ויש לשלם מראש שובר תשלום בסך 659 ₪. חשוב מאוד לצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים שיכולים לסייע בקבלת הבקשה המעידים על הליקויים השונים ובאתר המוסד לביטוח לאומי יש מנוע חיפוש ייעודי לחיפוש המסמכים הרפואיים רלוונטיים על פי רשימת מחלות או אבחנה רפואית. את המסמכים יש להגיש לפקיד השומה במס הכנסה באזור המגורים של המגיש ולאחר מכן מקבלים זימון לועדה רפואית. חשוב לדעת שניתן לערער על ההחלטה של הועדה הרפואית תוך פרק זמן של 45 מיום מקבלת ההחלטה ובקשת הערעור בכתב כוללת גם תשלום שובר של 950 ₪. על מנת להבין מהי הזכאות וכדי לשפר את הסיכויים לאישור הוועדה כדאי להתייעץ עם עו”ד לענייני מס שיכול לסייע לכם להבין יותר מה מגיע לכם על פי חוק.

בנוסף אנו מזמינים אתכם לבקר בדף הראשי אודות נכות כללית אשר שם תוכלו למצוא מגוון תשובות לשאלות נפוצות בנושא נכות כללית, ומידע מקיף.

Thank You

תודה על פנייתך

אנו ניצור עמכם קשר
בהקדם האפשרי

Contact Us

צרו איתנו קשר

רוצים שנחזור אליכם?
מוזמנים להשאיר פרטים ואנו
ניצור עמכם קשר בהקדם

דילוג לתוכן